Wyłączenie z VAT także przy wykluczeniu zobowiązań
Kwestia przejścia na nabywcę długów i obowiązków zbywcy nie decyduje o tym, czy mamy do czynienia ze zbyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa czy zbioru poszczególnych składników majątkowych.
Spółka kapitałowa zamierza zbyć oddział. Oddział ten to zespół składników materialnych i niematerialnych oraz zobowiązań, które są ze sobą funkcjonalnie powiązane w taki sposób, że po ich sprzedaży będą tworzyć odrębne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące własne zadania gospodarcze, do których będzie należeć świadczenie usług z zakresu transportu. Strony transakcji rozważają jednak wyłączenie z umowy sprzedaży zobowiązań (długów) dotyczących zbywanego oddziału. Czy wyłączenie zobowiązań z transakcji nie wyklucza uznania oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa? – pyta czytelniczka.
Transakcja sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa została przez ustawodawcę wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT) >patrz ramka.
Zobowiązania wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT należy uznać za stosunki prawne, z których wynikają określone obowiązki, a nie tylko za długi.
Przykład
Zobowiązaniem w ramach stosunków pracy przejmowanych wraz z oddziałem pracowników jest uznanie przez nowego pracodawcę określonej liczby dni urlopu, jakie ma pracownik, przywilejów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta