W ostatniej deklaracji konieczna jest korekta
Gdy podatnik przestaje wykonywać czynności podlegające opodatkowaniu w tzw. okresie korekty, musi skorygować swoje rozliczenia. Wynosi on pięć albo dziesięć lat lub 12 miesięcy w zależności od rodzaju towarów i ich wartości.
W przypadku likwidacji działalności podatnik jest również obowiązany do dokonania w ostatniej deklaracji podatkowej VAT korekty rocznej w odniesieniu do środków trwałych oraz współczynnika wskazanych w art. 91 ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z art. 91 ust. 3 ustawy o VAT korekty współczynnika VAT i korekty środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej powyżej 15 000 zł dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który robiona jest korekta, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej – w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy.
Jednocześnie uznaje się, że towary lub usługi objęte tą korektą nadal są wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu, aż do końca okresu korekty (art. 91 ust. 4 ustawy o VAT). Korektę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta