Polskie firmy za granicą wystawione na ryzyko
gospodarka | W I półroczu liczba zleceń dla wywiadowni gospodarczych wzrosła o prawie połowę. Ale większość eksporterów wciąż nie wie, jak z nich korzystać.
Adam woźniak
Polscy eksporterzy okazują się ryzykantami. Nie zabezpieczają się przez możliwością nagłej zmiany kursów walutowych, nie badają kondycji i rzetelności przyszłych partnerów biznesowych. Wiele firm, wchodząc do nowego kraju, nie bada dokładnie struktury popytu na swoje produkty. Choć na polskim rynku dostępne są instrumenty finansowe pozwalające obniżyć ryzyko transakcyjne, a wywiadownie gospodarcze oferują możliwość sprawdzenia każdego kontrahenta w dowolnym miejscu świata, wykorzystanie tych możliwości jest wciąż niewystarczające.
Z badania przeprowadzonego w sierpniu w sektorze MSP przez 4P research mix na zlecenie Akcenty, realizującej transakcje w walutach dla eksporterów i importerów, wynika, że przed ryzykiem kursowym nie zabezpiecza się prawie 80 proc. firm prowadzących obroty handlowe z zagranicą. Dotyczy to zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców (mikrofirm), z których zaledwie 14 proc. stosowało w ciągu ostatniego roku finansowe narzędzia zabezpieczające.
W większych firmach ten odsetek był nieco wyższy: w przypadku małych było to 22 proc., a w średnich spółkach odsetek wzrósł do 29 proc. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta