Pieniądze z lokat wsparły kredytobiorców
Kredyty hipoteczne odbiły się od dna. Jesień może być jeszcze lepsza dla banków, bo sprzedaży „hipotek" pomogą dopłaty państwa do mieszkań używanych.
– Po bardzo słabych wynikach I kwartału akcję kredytową w II kwartale wyróżniały niespotykane od kilku kwartałów zwyżki. Banki udzieliły 46,5 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 10,058 mld zł. W porównaniu z I kwartałem 2015 r. oznacza to wzrost wartości nowo udzielonych zobowiązań hipotecznych o 12,03 proc., natomiast ich liczby – o 10,28 proc. – wylicza Jacek Furga, przewodniczący komitetu ds. finansowania nieruchomości Związku Banków Polskich (ZBP).
Skąd poprawa
Liczba i wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła nie tylko w ujęciu kwartalnym, ale i rocznym. Zdaniem analityków wyjście z hipotecznego dołka to – po części – efekt utrzymującego się niskiego oprocentowania kredytów w złotych (niespełna 4 proc.), jak i dość niskich cen mieszkań.
– Pojawił się również nowy czynnik: w przybierającej na sile antybankowej nagonce polityków oraz w zapowiedziach nakładania na banki kolejnych obciążeń finansowych klienci dostrzegają zagrożenie dla swoich oszczędności zdeponowanych w bankach. Z informacji opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że od lutego do czerwca br. zgromadzona na lokatach terminowych kwota zmniejszyła się o ponad 5 mld zł. Te środki uzupełnione kredytem pojawiły się na rynku nieruchomości. Inwestycja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta