Kiedy od zmiany umowy spółki trzeba zapłacić PCC
Z przepisów wynika, że jeśli w wyniku przekształcenia majątek spółki osobowej pozostał na tym samym poziomie, to nie trzeba uiszczać daniny. Jak pokazują rozstrzygnięcia organów podatkowych, praktyka jest jednak inna.
Mateusz Maj
Orany podatkowe nie mają wątpliwości, że przekształcenie spółki kapitałowej w spółkę osobową jest obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli tylko poza kapitałem zakładowym spółka kapitałowa ma jakikolwiek majątek. Z takim stanowiskiem zgadzają się też sądy administracyjne.
Tylko od zwiększenia...
Zgodnie ustawą o PCC jedną z czynności opodatkowanych tym podatkiem jest umowa spółki. Stawka daniny wynosi w tym przypadku 0,5 proc. Obok samej umowy spółki podatek trzeba zapłacić także od zmiany tej umowy, jeżeli powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o PCC za zmianę umowy spółki uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego.
Z tego przepisu wynika więc wprost, że jeśli w wyniku przekształcenia majątek spółki osobowej się zwiększył, to przekształcenie jest zmianą umowy podlegającą opodatkowaniu. Jeśli natomiast majątek ten pozostał na tym samym poziomie, to podatku płacić nie trzeba.
Praktyka, jak pokazują rozstrzygnięcia organów podatkowych, jest jednak inna.
...ale nie rozumianego dosłownie
Przykładem jest interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 25 sierpnia 2015 r. (IBPB-2-1/4514-62/15/AD)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta