Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundusze pieniężne dla biznesu

07 września 2015 | Dobra Firma
Do zarządzania nadwyżkami finansowymi w firmie oprócz produktów bankowych warto wykorzystać bezpieczne fundusze dłużne
źródło: 123RF
Do zarządzania nadwyżkami finansowymi w firmie oprócz produktów bankowych warto wykorzystać bezpieczne fundusze dłużne

finanse | Firmy rzadko lokują nadwyżki w funduszach pieniężnych, a są one bardziej elastyczne i zyskowniejsze niż depozyty.

Kinga Żelazek

Do zarządzania nadwyżkami finansowymi przedsiębiorstwo najczęściej wykorzystuje rachunek bieżący i lokaty bankowe. Natomiast bardzo rzadko korzysta z krótkoterminowych papierów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa bądź duże, stabilne finansowo firmy.

A taki sposób lokowania wolnych środków przez firmy może stanowić dobre uzupełnienie oferty bankowej. Firmy w papiery dłużne mogą zainwestować bezpośrednio bądź poprzez bezpieczne fundusze pieniężne.

– Lokata bankowa to zupełnie inny instrument niż fundusz inwestycyjny i należy traktować je odrębnie, nie porównywać. Najlepiej, gdy część portfela stanowi depozyt, a inna część inwestowana jest np. w fundusze pieniężne. Pozwala to na pewną dywersyfikację portfela nadwyżek finansowych – wskazuje Norbert Talarczyk, dyrektor Biura Sprzedaży Detalicznej i Private Banking w KBC TFI.

Negatywny wizerunek

Dlaczego wciąż tak mało firm korzysta z funduszy pieniężnych? Zdaniem ekspertów wynika to przede wszystkim z negatywnego nastawienia Polaków do tej formy lokowania środków.

– Opublikowane w tym roku wyniki badań jednoznacznie wskazują, że inwestowanie poprzez fundusze jest postrzegane jako skomplikowane i przeznaczone dla osób znających się na finansach – mówi Krzysztof Szewczyk, ekspert w dziale ryzyka finansowego EY.

Według niego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10237

Wydanie: 10237

Spis treści

Pomocnik. Podatki

Zamów abonament