Europa nadal podzielona
ue | Polska i regionalni sojusznicy nie zaprzestają oporu wobec obowiązkowego mechanizmu rozdziału imigrantów.
Około 12 tysięcy uchodźców, głównie z Syrii, wjechało w weekend do Bawarii. Dotarli autobusami i samochodami podstawionymi dla nich przez węgierskie władze, kiedy Berlin zgodził się na ich przyjęcie w reakcji na dramatyczne doniesienia z Budapesztu. Imigranci byli tam blokowani na dworcu Keleti, bo węgierskie władze zgodnie z unijnym prawem chciały ich umieścić w ośrodkach dla uchodźców.
W piątek zdecydowali się ruszyć na piechotę w stronę Austrii i potem Niemiec – wielotysięczny pochód zablokował główną węgierską autostradę. To sprowokowało Berlin do wydania zaproszenia wprost i ułatwienia im dotarcia do Niemiec samochodami, zamiast wielokilometrowej wędrówki w upale.
Bo to nie Węgry Wiktora Orbána, ale Niemcy Angeli Merkel, najbogatszy kraj UE, są dziś marzeniem każdego imigranta przekraczającego granice Unii. Zarówno kanclerz Austrii Werner Faymann,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta