Rośnie popyt na większe mieszkania
Chcemy więcej metrów. Średnia powierzchnia oddawanych lokali od końca boomu zmniejszyła się tymczasem o ok. 10 procent.
Tak wynika z analiz portalu RynekPierwotny.pl. – Średni metraż liczony dla całej oferty deweloperskiej się zmniejszył, bo w czasie kryzysu spadła siła nabywcza albo zdolność kredytowa klientów poszukujących mieszkań jedno-, dwu– i trzypokojowych w segmencie popularnym – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk tego serwisu. – Większe mieszkania są zaś budowane zazwyczaj na osiedlach z wyższej półki, z myślą o nabywcach z grubszymi portfelami – dodaje.
I podkreśla, że to osobna kategoria nieruchomości, podobnie jak same apartamentowce, które rządzą się swoimi prawami. – W tym segmencie raczej nie może być mowy o zmniejszaniu powierzchni w celu ograniczenia kosztów zakupu – zauważa.
Zaskoczą deweloperów
Analityk podkreśla, że przeciętny klient nawet w Warszawie szuka mieszkania o powierzchni 40–50 mkw. – Powstają całe osiedla z takimi lokalami. Trójka mieści się na 45–50 mkw., a największe lokale mają 56 mkw. – wskazuje Jarosław Jędrzyński. – Wygląda też na to, że tzw. mikroapartamenty zakończyły fazę eksperymentalną z dużym powodzeniem. Powstają kolejne inwestycje, w których większość lokali ma po kilkanaście metrów – dodaje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta