Klasyfikacja usługi decyduje o VAT
Zarówno transport, jak i spedycja są związane z przemieszczaniem towarów. Mimo że są to świadczenia o zbliżonym charakterze, mogą powodować odmienne konsekwencje w podatku od towarów i usług.
Zgodnie z definicją słownikową pod pojęciem „transport" rozumie się „przewóz ludzi i ładunków różnymi środkami lokomocji" (dostępne przez: http://sjp.pwn.pl/slowniki/transport.html). Umowa przewozu, na podstawie której realizowany jest transport, została uregulowana w kodeksie cywilnym (dalej: k.c.). Zgodnie bowiem z jego art. 774 przez umowę przewozu przewoźnik zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do przewiezienia za wynagrodzeniem osób lub rzeczy. Usługa transportu towarów polega zatem na przewiezieniu tych towarów z jednego miejsca w drugie.
Co istotne, przewoźnicy niejednokrotnie realizują oprócz przewozu wiele czynności dodatkowych (np. formowanie przesyłki), które są usługami pomocniczymi w stosunku do zasadniczej usługi transportowej, lecz nie stanowią celu samego w sobie. W takiej sytuacji należałoby uznać, że dochodzi do kompleksowej usługi transportowej, której podstawa opodatkowania – zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT – obejmuje również wszystkie dodatkowe koszty bezpośrednio związane z transportem towarów (np. koszt opakowania). Jeżeli jednak przewóz towarów jest wyłącznie jednym z elementów świadczenia złożonego związanego z przemieszczaniem towarów, to należy się zastanowić, czy w takim przypadku dochodzi do świadczenia usługi spedycyjnej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta