Opłaca się inwestować w zdrowie pracownika
DEbata | Zdrowi pracownicy to korzyść dla całej gospodarki. Ich dobra kondycja to interes nie tylko pracodawców, ale całego społeczeństwa.
Mateusz Pawlak
Takie wnioski płyną z debaty „Rola pracodawcy w ochronie zdrowia pracowników", którą zorganizowała „Rzeczpospolita".
Według dr. Marka Rozkruta, partnera i głównego ekonomisty EY, poprawa stanu zdrowia, a co za tym idzie wzrost przeciętnej wydajności pracowników i liczby pracujących, to większa produkcja w całej gospodarce: – Jeżeli jest większa produkcja, bo pracownicy mniej chorują i w efekcie więcej pracują, krócej przebywają na zwolnieniach, mniejsza część z nich traci zdolność do pracy, nie mówiąc już o mniejszej liczbie zgonów osób w wieku produkcyjnym, to dla państwa oznacza to więcej wpływów podatkowych i ze składek, w tym zdrowotnych – mówił Rozkrut.
Według EY wzrost nakładów na zdrowie w społeczeństwie o 1 proc. przekłada się na zwiększenie wydajności pracy o 0,1 proc. i na wzrost udziału pracujących wśród osób w wieku produkcyjnym o 0,033 proc. – Po prostu przybywa osób, które są gotowe podjąć pracę ze względu na lepszy stan zdrowia, a te dotychczas pracujące są bardziej wydajne – tłumaczył Marek Rozkrut. – Ponadto o 0,014 proc. rośnie wówczas liczba ludności w wieku produkcyjnym ze względu na mniejszą liczbę przedwczesnych zgonów. To wszystko wpływa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta