Energii nie zabraknie, konsumenci będą chronieni taryfami
Planowane inwestycje w energetyce są w stanie pokryć zapotrzebowanie na moc w kolejnych latach – mówi wiceminister gospodarki.
Rz: Prowadzicie konsultacje polityki energetycznej Polski do 2050 r. (PEP 2050). Jakie postulaty są wysuwane?
Pojawia się sporo różnych uwag. Każda grupa chciałaby realizacji swoich postulatów, a te są często sprzeczne. Branża węgla brunatnego i kamiennego dąży do uruchamiania nowych pokładów i utrzymania pozycji węgla jako dominującego paliwa w energetyce. Branża odnawialnych źródeł energii (OZE) chce większego wykorzystania właśnie energii odnawialnej. Z kolei prosumenci oczekują jak największego wsparcia. Jako Ministerstwo Gospodarki musimy myśleć o interesie konsumentów i państwa jako całości, czyli dbać o bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszać negatywny wpływ sektora na środowisko, a jednocześnie nie obciążać nadmiernymi kosztami indywidualnych odbiorców energii. Bo to, jaką technologię wytwarzania energii i w jakiej wysokości wspieramy, przekłada się na rachunki. Dlatego dążymy do stworzenia rozwiązań optymalnych.
W PEP 2050 nie ma mowy o kosztach konsumentów.
Dokument wyznacza długoterminową strategię dla sektora energetycznego, wskazuje priorytety rządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta