Wyższe wykształcenie ułatwia znalezienie zatrudnienia
Pracodawcy u młodych kandydatów do pracy cenią jednak nie tylko dyplomy i kwalifikacje, ale także umiejętność pracy w zespole i odporność na stres.
Zdanych statystycznych wynika, że absolwenci z wyższym wykształceniem stanowią najmniejszą grupę bezrobotnych w rejestrach urzędów pracy. Gorzej jest z młodymi osobami, które edukację zakończyły na wcześniejszych etapach.
W przypadku stanowisk technicznych pracodawcy często zgłaszają problem, że umiejętności wyniesione ze szkoły są niewystarczające do podjęcia pracy w zawodzie. Często na tym gruncie dochodzi do absurdalnych sytuacji uniemożliwiających wręcz rozpoczęcie zatrudnienia przez taką osobę. Przykładowo absolwent technikum samochodowego sam musi zadbać o to, by sfinansować z własnej kieszeni kurs i zdać egzamin na prawo jazdy. Szkoły nie organizują bowiem takich kursów i nie ułatwiają osobom mniej zamożnym zdobywania takich podstawowych kwalifikacji. A bez tego absolwent nie ma co szukać pracy w jakimkolwiek warsztacie samochodowym.
Podobne problemy mają absolwenci techników gastronomicznych, którzy po ukończeniu szkoły nie mają tzw. książeczki sanepidu, która pozwalałaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta