Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej będzie pogodzić pracę z rodzicielstwem

30 października 2015 | Dobra Firma

Nowelizacja kodeksu pracy wprowadza dogodne przejściowe rozwiązania dla pracowników – rodziców korzystających z urlopów związanych 
z opieką nad dziećmi.

Jest potrzeba zastosowania w szerszym niż dotychczas zakresie elastycznej organizacji czasu pracy i systemu urlopów związanych z opieką nad dziećmi. Warunki godzenia funkcji rodzicielskich z obowiązkami zawodowymi w istotny sposób wpływają na decyzje prokreacyjne. Kraje, w których kobiety i mężczyźni mają lepsze warunki godzenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi, charakteryzują się wyższą dzietnością. W Polsce trudności w godzeniu tych dwóch sfer życia są od lat wskazywane jako istotny powód braku planów prokreacyjnych lub rezygnacji z ich realizacji.

Elastyczne rozwiązania

2 stycznia 2016 r. (z wyjątkiem przepisu art. 1 pkt 6, który zacznie obowiązywać od 1 marca 2016 r.) wejdzie w życie ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1268). Ma ona na celu usunięcie bądź złagodzenie barier utrudniających pracownikom realizację aspiracji rodzicielskich.

Nowe przepisy przede wszystkim eliminują dodatkowy urlop macierzyński przez włączenie go do urlopu macierzyńskiego. Nowelizacja zawiera rozwiązania uwzględniające zarówno interesy pracowników rodziców, jak i pracodawców. Poszczególne rozwiązania umożliwiają rodzicom dokonanie wyboru dogodnej dla nich formuły korzystania z uprawnień związanych z wychowaniem dzieci....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament