Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalność żony byłego prezesa trzeba kupić osobno

30 października 2015 | Prawo w biznesie | Dorota Gajos-Kaniewska

Po sprzedaży udziałów w spółce jej były prezes może odpowiadać za złamanie zakazu konkurencji przez członków swojej najbliższej rodziny. Lojalkę trzeba podpisać także z nimi.

Dorota Gajos-Kaniewska

Tak wynika z orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 7 sierpnia 2013 r. (V ACa 295/13).

Jan S. sprzedał za 5 mln zł udziały w spółce Z  zajmującej się produkcją osłonek. Był tam wówczas prezesem zarządu. Nabywcą było Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe sp. z o.o., które po transakcji uległo przekształceniu w spółkę akcyjną X.

W paragrafie 6 umowy sprzedaży udziałów znalazło się zapewnienie Jana S., że przez okres co najmniej trzech lat ani on osobiście, ani jego małżonek lub zstępni, ani podmioty, w których on, jego małżonek lub zstępni posiadają udziały, bądź na rzecz których wykonują pracę, nie będą prowadzić działalności związanych z produkcją osłonek.

Żona i syn Jana S. znali zapisy umowy, lecz nie czuli się odpowiedzialni za jej respektowanie, nie otrzymali bowiem wynagrodzenia za zakaz konkurencji. Wkrótce żona zarejestrowała spółkę Y, w której została większościowym udziałowcem, a syn prezesem jednoosobowego zarządu. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji osłonek do wędlin.

Jan S. twierdził, że na taki bieg wydarzeń nie miał żadnego wpływu. Spółka X wytoczyła mu proces, żądając zapłaty 250  tys. zł wraz z odsetkami. Dochodzona kwota miała odpowiadać wysokości dochodu, który spółka X rzekomo straciła z tego powodu, że spółka Y przejęła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament