Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie roszczenia w razie naruszenia pierwszeństwa nabycia nieruchomości

30 października 2015 | Prawo w biznesie | Anna Główka
Anna Główka
źródło: materiały prasowe
Anna Główka

Sankcją za nierespektowanie pierwszeństwa poprzedniego właściciela w nabyciu nieruchomości jest odpowiedzialność odszkodowawcza zbywcy oparta na zasadach ogólnych, a nie nieważność dokonanego przeniesienia własności.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 3 czerwca 2015 r. (I ACa 79/15).

Powód wniósł o ustalenie nieważności umowy sporządzonej w formie aktu notarialnego, mocą której gmina sprzedała małżonkom B. nieruchomość wyodrębnioną z nieruchomości należącej wcześniej do rodziców powoda. Ci przekazali m.in. tę nieruchomość (w ramach gospodarstwa rolnego) na rzecz Skarbu Państwa w zamian za otrzymanie świadczenia emerytalnego. Nieruchomość ta została następnie skomunalizowana i przeszła na własność gminy. Uzasadniając swoje żądanie, powód podał, że obecnie toczy się zainicjowane przez niego postępowanie administracyjne dotyczące uchylenia decyzji o przejęciu nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa, co uniemożliwia dokonanie skutecznego zbycia nieruchomości. Zgodnie bowiem z art. 34 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.) zbycie nieruchomości nie może nastąpić, jeżeli toczy się postępowanie administracyjne dotyczące prawidłowości nabycia nieruchomości przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament