Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Energia ze śmieci, które pójdą z czystym dymem

30 października 2015 | Odpady komunalne

Choć Polska powinna mniej śmieci lokować na składowiskach, to z problemami powstają u nas spalarnie odpadów komunalnych. Na razie mamy tylko jedną w stolicy. Do końca roku powinno przybyć aż sześć, ale się nie uda, bo są opóźnienia w inwestycjach.

Unia Europejska nakłada na Polskę obowiązek przetwarzania odpadów komunalnych, a nie wyrzucania ich na składowisko. Abyśmy mogli spełniać te wymogi unijne, powinniśmy zredukować o 50 proc. ilość odpadów na składowiskach, a do 2020 roku aż o 65 procent. Spalarnie powinny przetwarzać 2,4 mln ton odpadów rocznie. Tymczasem nie mamy gdzie tego robić. W Polsce na razie działa tylko spalarnia na warszawskim Targówku, należąca do miejskiej spółki MPO. Tak naprawdę w ramach Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych działa pierwsza w Polsce elektrownia komunalna opalana odpadami komunalnymi.  W zakładzie segreguje się odpady i odzyskuje z nich surowce wtórne, przetwarza termicznie, kompostuje, przerabia żużel i popiół na kruszywo oraz produkuje energię elektryczną.

W Polsce dopiero w ostatnich latach ruszyły budowy kolejnych spalarni śmieci komunalnych. Do końca tego roku powinno powstać sześć nowych: w Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie, Krakowie, Szczecinie i Poznaniu, gdzie ma być spalanych łącznie milion ton śmieci. Niektóre inwestycje są na ukończeniu. Tak jest w Koninie, gdzie już we wrześniu odbyło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament