KGHM napędza rozwój regionu
Rozpoczęcie eksploatacji wielkich złóż rudy miedzi w latach 60. zapewniło cywilizacyjny skok.
adam roguski
Kiedy w marcu 1957 roku Jan Wyżykowski odkrył na Dolnym Śląsku, w okolicach Lubina i Polkowic, nieprzeciętnie rozległe i zasobne złoże rudy miedzi, pewnie nie śniło mu się, w jaki sposób odmieni to region. Mało kto zresztą dawał wiarę, że ta ziemia kryje takie skarby. Przeciwnicy upartego geologa argumentowali, że gdyby tak było, odkryliby je wcześniej Niemcy, którzy przecież nie tak daleko prowadzili eksploatację niewielkich złóż, w tzw. Starym Zagłębiu Miedziowym.
Bieda i pustka
Intuicja nie zawiodła Wyżykowskiego – odkryte przez niego złoże okazało się najbogatszym w Europie i jednym z największych na świecie. Dziś Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy (LGOM) obejmuje około 2,2 tys. mkw. powierzchni w granicach powiatów: głogowskiego, legnickiego, lubińskiego, polkowickiego i grodzkiego, oraz miasta na prawach powiatu – Legnicy. Tereny te zamieszkuje prawie pół miliona osób.
Niemal sześć dekad wcześniej krajobraz wyglądał zupełnie inaczej. Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta