Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie prawa ma przedsiębiorca, który jest świadkiem przestępstwa

30 października 2015 | Prawo w biznesie | Arkadiusz Jaraszek

Każdy ma obowiązek stawienia się w oznaczonym miejscu i czasie oraz złożenia zeznań. Odmowa może skutkować karą pieniężną do 10 tys. zł, przymusowym zatrzymaniem, a nawet aresztem do 30 dni. W niektórych przypadkach legalnie można jednak odmówić zeznań lub odpowiedzi na pytania.

Od pierwszego lipca tego roku zmieniły się zasady prowadzenia postępowań karnych, które stały się bardziej kontradyktoryjne. Powinni pamiętać o tym nie tylko ci przedsiębiorcy, którzy są podejrzani o jakieś czyny zabronione, czy przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą przestępstwa, ale także właściciele i przedstawiciele firm, którzy zostaną wezwani w charakterze świadka.

Jeżeli zatem przedsiębiorca będzie świadkiem jakiegoś przestępstwa czy też zostanie wezwany do złożenia zeznań jako przedstawiciel czy pracownik pokrzywdzonej firmy, to powinien pamiętać, że w toku postępowania przygotowawczego czy sądowego przysługuje mu szereg uprawnień. Z racji bycia świadkiem ma również szereg obowiązków.

Stawiennictwo jest obowiązkowe

Kiedy przedsiębiorca otrzyma wezwanie w charakterze świadka w sprawie karnej, to ma obowiązek stawienia się w oznaczonym miejscu i czasie oraz złożenia zeznań. Bez względu na to, czy został wezwany do stawiennictwa na policji, w prokuraturze czy sądzie. Usprawiedliwienie nieobecności z powodu choroby jest możliwe wyłącznie po przedstawieniu zaświadczenia wystawionego przez lekarza sądowego. Inne zwolnienie jest niewystarczające.

Jeżeli świadek nie stawi się w wyznaczonym terminie bez należytego usprawiedliwienia, to można nałożyć na niego karę pieniężną. Może ona wynieść nawet 10 tys. zł. Organ prowadzący postępowanie może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament