Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Mieszkańców wciąż trzeba uczyć, jak segregować śmieci

30 października 2015 | Odpady komunalne
źródło: 123RF

Choć powinni dzielić odpady, by płacić mniej, nie robią tego. – Nie wiedzą, że mogą zaoszczędzić – przyznają samorządowcy.

O d dwóch lat obowiązują w Polsce nowe przepisy dotyczące wywozu i zagospodarowania odpadów komunalnych, które znowelizowano w lutym tego roku. Dzięki nim to na gminach spoczywa obowiązek odbioru śmieci i ich dalszego przetwarzania. Samorządy, a nie zarządcy budynków pobierają tzw. opłatę śmieciową od mieszkańców i same rozliczają się z firmami, które odbierają i przetwarzają odpady. Te przepisy miały ograniczyć m.in. liczbę dzikich wysypisk i sprawić, że śmieci będą przetwarzane, surowce wtórne odzyskiwane, co miało korzystnie wpłynąć na środowisko. Czy to się udało? Jak samorządy oceniają te przepisy?

Łódż

– Ustawa „śmieciowa" po nowelizacji z lutego 2015 r. uporządkowała w dużym stopniu gospodarkę odpadami komunalnymi w gminach – uważa Marcin Masłowski, rzecznik Łodzi.

Jego zdaniem przepisy rozszerzyły m.in. zakres wykorzystania środków finansowych pochodzących z opłaty „śmieciowej", dając gminie możliwość przeznaczenia ich na edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi, likwidację dzikich wysypisk oraz wyposażanie nieruchomości w kosze do zbierania odpadów komunalnych. – Przepisy zniosły także konieczność składania nowych deklaracji przez właścicieli nieruchomości, w przypadku zmiany stawek opłat, co jest wygodniejsze dla mieszkańców – zauważa urzędnik z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament