Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez składek po wpisie działalności do ewidencji

30 października 2015 | Dobra Firma | Marcin Nagórek

Analiza | Obowiązek ubezpieczeń początkującego przedsiębiorcy powstaje później niż zarejestrował działalność, jeśli nie zaczął jej wtedy wykonywać. Odroczenia tego obowiązku nie powoduje natomiast brak przychodów z podjętego biznesu.

Zakładając firmę jednoosobową, czyli działalność gospodarczą w formie indywidualnej, początkujący przedsiębiorca musi dopełnić formalności związanych z rejestracją firmy, sprawami podatkowymi czy organizacyjnymi. Ma także obowiązki wobec ZUS, gdyż podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Nie ubywa ich, gdy początkujący biznesmen zawiesza lub wznawia działalność.

Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Polski prowadzą pozarolniczą działalność oraz z nimi współpracują. Natomiast ubezpieczenie wypadkowe jest obligatoryjne dla podlegających ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jedynie ubezpieczeniu chorobowemu osoby te podlegają dobrowolnie na swój wniosek w myśl art. 11 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm., dalej ustawa o sus).

ZASADA 1. Ważniejsze działanie niż wpis

Dniem, w którym u przedsiębiorcy powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych, jest ten, w którym faktycznie rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej. Ważne jest właśnie „faktyczne" wykonywanie działalności, a nie data wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej czy inne okoliczności >patrz ramka z orzecznictwem.

W piśmie z 27 stycznia 2005 r. (FUu 400-321/04) ZUS stwierdził, że decydujące znaczenie dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament