Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłata zasiłku z przerwami na pracę

30 października 2015 | Dobra Firma | Radosław Kaczmarek

Jeżeli pracownik chce wstrzymać świadczenie rehabilitacyjne, aby podjąć zatrudnienie, pracodawca musi go wysłać na badania lekarskie. Gdyby znów pogorszył mu się stan zdrowia, wznawia mu się tę wypłatę.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego. Następuje to po 182 dniach, a przy gruźlicy lub ciąży – po 270 dniach. Decyduje o tym lekarz orzecznik ZUS.

Chcemy zatrudnić osobę, która po urazie kręgosłupa od pięciu miesięcy otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne. W trakcie jego pobierania wygasła jej umowa o pracę na czas określony zawarta z poprzednią firmą, dlatego świadczenie wypłaca ZUS. Kandydat ten twierdzi, że lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, aby wrócił do pracy. Czy w tej sytuacji można skrócić okres otrzymywania świadczenia rehabilitacyjnego, które przyznano na siedem miesięcy? – pyta czytelnik.

Tak.

Osoba, która odzyskała zdolność do pracy przed upływem okresu, na który ZUS przyznał jej prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, może podjąć nową pracę. Warunek – od lekarza medycyny pracy musi dostać zaświadczenie potwierdzające zdolność do pracy. Ponadto należy o tym poinformować organ wypłacający świadczenie rehabilitacyjne.

Lista uprawnionych

W myśl art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament