Wzór do naśladowania
Gdybyśmy spytali obywateli Europy, z czym kojarzą im się Niemcy, najczęściej usłyszelibyśmy: z najsilniejszą gospodarką Europy, wysoką jakością produktów, innowacyjnością.
Włodzimierz Kiciński
Maciej Stańczuk
Nie powinniśmy bezkrytycznie przyjmować wszystkie niemieckie rozwiązania i pomysły na funkcjonowanie gospodarki.
Zarówno w Niemczech, jak i Polsce (art. 20 Konstytucji RP) obowiązuje system społecznej gospodarki rynkowej. Jej model wywodzi się z ordoliberalnej myśli ekonomicznej, której centralnym punktem jest wolność jednostki wraz z jej gospodarczą aktywnością na rynku. Mechanizm rynkowy działa jednak w ramach prawnych i regulacyjnych stanowionych przez państwo. Wraz ze swymi instytucjami zapewnia ono porządek w funkcjonowaniu rynku, chroniąc jego konkurencyjność i ograniczając deformujące konkurencję działanie koncernów.
Ukształtowanie ładu gospodarczego w wyniku samodzielnego gospodarowania i inicjatyw jednostek ludzkich wymaga stosowania takiej polityki gospodarczej, która zmierza do zapewnienia wzrostu, stabilności cen, możliwie pełnego zatrudnienia przy ochronie praw pracowników na rynku pracy, by przynosić ludziom „korzyści i dobrodziejstwa". Takie cele polityki wykluczają stosowanie instrumentów destabilizujących mechanizm rynkowy we wszystkich obszarach. Ład gospodarczy wyklucza też uprzywilejowanie grup interesów i bezpośrednie ingerencje punktowo rozbijające rynkową konkurencję. Rozdawnictwo nie buduje gospodarki, zakłóca jej porządek i powoduje marnotrawienie społecznych zasobów....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta