Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

30 października 2015 | Ekonomia
Sebastien Pant
źródło: materiały prasowe
Sebastien Pant
Unijne normy zanieczyszczenia powietrza
źródło: Rzeczpospolita
Unijne normy zanieczyszczenia powietrza

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność.

anna słojewska z Brukseli

W głosowaniu przyjęto projekt znowelizowanej dyrektywy o krajowych normach zanieczyszczenia powietrza. Zaostrza ona limity emisji sześciu trujących substancji: dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOx), niemetanowych lotnych związków organicznych (NMLZO), metanu (CH4), amoniaku (NH3) i pyłów (cząstek stałych do 2,5 mikrometrów). Nowe normy powinny być osiągnięte do 2020 i 2030 r. Zastąpi to obecną dyrektywę, która ustala limity od 2010 r.

Racjonalne cele

Stanowisko posłów muszą jeszcze poprzeć ministrowie środowiska UE na spotkaniu w grudniu, ale jest duża szansa, że tak się stanie. W głosowaniu plenarnym przeszła bowiem nieco łagodniejsza wersja przepisów: bliska oryginalnej propozycji Komisji Europejskiej i mniej ambitna niż to, co proponowali europosłowie z parlamentarnej komisji ds. zdrowia.

Za takim tekstem dyrektywy lobbowała jej sprawozdawczyni, brytyjska konserwatystka Julie Girling. – Tym, którzy chcieliby jeszcze ambitniejszych celów, mówię, żeby dokładnie to przemyśleli – apelowała Girling. Również Karmenu Vella, unijny komisarz środowiska, przekonywał, że trzeba przyjąć cele racjonalne, które mogą zostać zaakceptowane przez rządy. Bo dyrektywa musi być przyjęta przez obie instytucje – Parlament i Radę – i w razie wyraźnych różnic zdań po prostu w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament