Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca na wychowawczym

30 października 2015 | Dobra Firma | pracownicy ZUS

Za rodzica, który zawiesi działalność gospodarczą prowadzoną co najmniej pół roku, aby zająć się dzieckiem, ZUS rozliczy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz zdrowotne.

Pod pojęciem osoby sprawującej osobistą opiekę nad dzieckiem należy rozumieć tego, kto opiekuje się potomkiem własnym lub małżonka lub przysposobionym przez okres do trzech lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez nie piątego roku życia. Natomiast w przypadku dziecka, które z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wymaga osobistej opieki tej osoby, okres pieczy może trwać do sześciu lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Warunek sprawowania osobistej opieki zachodzi, gdy nie doszło do trwałego jej zaprzestania, choć dziecko uczęszcza do przedszkola, żłobka, klubu dziecięcego albo szkoły, niezależnie od liczby godzin pobytu w tych placówkach.

Ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają przedsiębiorcy rozpoczynający osobistą opiekę nad dzieckiem, którzy prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy i przestali ją prowadzić albo ją zawiesili. Podstawę wymiaru składek na te...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament