Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Już 1766 firm uelastyczniło pracę

30 października 2015 | Prawo | mrz

Z możliwości wydłużania okresów rozliczeniowych czy ruchomego czasu pracy najchętniej korzystają pracodawcy z Katowic, Wrocławia i Poznania.

Państwowa Inspekcja Pracy podała najnowsze dane o liczbie firm, które uzgodniły z pracownikami modyfikację zasad ich zatrudniania. Z możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy skorzystało już 1766 firm, najwięcej z Katowic (259). Dzięki temu łatwiej gospodarują siłami pracowników, jeśli w ciągu roku zamówienia przychodzą nieregularnie.

Kolejne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają firmy, to ruchome godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W zamierzeniu takie uwolnienie dniówki pracownika miało pomóc mu godzić role zawodowe i rodzinne. Co ważne, zmiany w zasadach rozliczenia czasu pracy i uelastycznienie godzin rozpoczynania i kończenia dniówki należy najpierw uzgodnić ze związkami zawodowymi, a gdy ich nie ma, z przedstawicielami załogi, a następnie zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki temu inspektorzy sprawują kontrolę nad nowymi regulacjami.

Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament