Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd wziąć pieniądze na mały lokalny biznes

30 października 2015 | Prawo w biznesie | Michał Kołtuniak

Wzorem lat ubiegłych zakładanie własnych firm będzie wspierane funduszami unijnymi. Dostępne są także preferencyjne pożyczki. Niektóre programy kierowane są do wszystkich zainteresowanych, w innych na preferencje mogą liczyć w szczególności osoby bezrobotne, osoby młode albo w wieku 50+.

Osoby, które myślą o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, ale brakuje im środków na wynajęcie lub remont odpowiednich pomieszczeń bądź zakup pierwszych niezbędnych urządzeń i materiałów, mogą liczyć na wsparcie. Wzorem lat 2007–2013 część programów, aktywizujących takie osoby i pozwalających realizować ich plany, będzie finansowana ze środków funduszy europejskiej, a mówiąc dokładniej, z pieniędzy, jakie Polska ma otrzymać z Europejskiego Funduszu Społecznego. Oprócz tego źródła przedsiębiorcze osoby będą mogły sięgnąć do programów finansowanych z budżetu państwa. Tutaj w grę mogą wchodzić np. nisko oprocentowane pożyczki.

Zebrane doświadczenia

W latach 2007–2013 przy unijnym finansowaniu realizowany był program „Kapitał ludzki" (w rzeczywistości będzie realizowany do końca 2015 r. zgodnie z unijną zasadą n+2). Osobom, które szukały już pieniędzy na uruchomienie własnej firmy w tym okresie, nieobce mogło być tzw. działanie o numerze 6.2. Przewidywało ono bezzwrotne dotacje właśnie dla takich ludzi. Jego mechanizm opierał się na tym, że najpierw, w ramach ogłaszanego konkursu, odpowiednie instytucje na szczeblu wojewódzkim (zwykle były to wojewódzkie urzędy pracy albo urzędy marszałkowskie) szukały pośredników: firm, instytucji szkoleniowych, ośrodków pomocy i/lub doradztwa itp.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10283

Wydanie: 10283

Spis treści
Zamów abonament