Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Instrukcja i hydranty są niezbędne w firmie

25 listopada 2015 | Dobra Firma | Renata Krupa-Dąbrowska

To, że budynek został wybudowany w latach 60. XX wieku, nie oznacza, że nie musi on spełniać współczesnych warunków dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

Straż pożarna przeprowadziła kontrolę zakładu produkcyjnego styropianu oraz magazynu i biura tej firmy. Od właściciela fabryczki zażądała instrukcji bezpieczeństwa dla tego zakładu. Ten jednak jej nie przedstawił. Okazało się też, że brakuje hydrantów o odpowiedniej wydajności. Tym samym – zdaniem straży – doszło do złamania prawa. Nakazała ona więc przygotowanie właścicielowi zakładu wspomnianej instrukcji oraz zapewnienie odpowiedniego zaopatrzenia w wodę (do zewnętrznego gaszenia pożarów).

Jakie paragrafy

Powiatowy komendant PSP powołał się na dwa rozporządzenia. Po pierwsze, na § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków. Wynika z niego, że instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna być aktualizowana co najmniej raz na dwa lata i zawierać elementy ściśle określone w rozporządzeniu.

Po drugie, z rozporządzenia MSWiA w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych wynika, że jeżeli sieć hydrantowa nie może dostarczyć odpowiedniej ilości wody, to należy zapewnić wodę np. ze studni, z punktu czerpania wody...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament