Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy maszyna przestaje być potrzebna w procesie produkcji

25 listopada 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Krysztofiak
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Jeśli wartość bilansowa środka trwałego jest wyższa niż cena, jaką można za niego uzyskać, to jest to przesłanka utworzenia odpisu aktualizującego.

Magdalena Krysztofiak

Jednostka zamierza zaprzestać produkcji wyrobów. Do produkcji wykorzystywana jest maszyna, która nie została jeszcze w całości umorzona. Spółka zamierza sprzedać maszynę w kolejnym roku obrotowym, jednak możliwa do uzyskania cena sprzedaży jest niższa od wartości bilansowej maszyny. Jak należy ten fakt ująć w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym? – pyta czytelnik.

Dla odpowiedzi na pytanie czytelnika istotny jest fakt, że maszyna będąca w posiadaniu jednostki nie została w całości umorzona. Pozostaje więc wartość netto nieumorzonego środka trwałego, którego jednostka nie będzie już używała do celów produkcyjnych, natomiast możliwa do uzyskania cena sprzedaży jest od niej niższa. W tym przypadku mamy do czynienia z trwałą utratą wartości środka trwałego i koniecznością utworzenia odpisu aktualizującego jego wartość.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) środki trwałe powinny być wyceniane nie rzadziej niż na dzień bilansowy według cen nabycia lub kosztów wytworzenia lub wartości przeszacowanej, pomniejszonych o odpisy amortyzacyjne lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament