Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gwarancja również przy umowie o dzieło i o roboty budowlane

25 listopada 2015 | Dobra Firma | Adam Bieniek
Adam 
Bieniek
źródło: materiały prasowe
Adam 
Bieniek

Po zmianie przepisów gwarancja na wykonane dzieło nie może stanowić, iż bieg terminu jej przedawnienia nie rozpocznie się na nowo w razie wymiany rzeczy lub jej istotnej naprawy.

Minęło ponad 11 miesięcy od wejścia w życie ustawy z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (DzU z 24 czerwca 2014 r., poz. 827), która wprowadziła istotne zmiany kodeksu cywilnego. Jedną z takich zmian jest nakaz odpowiedniego stosowania przepisów o gwarancji przy sprzedaży do gwarancji na wykonane dzieło (art. 638 § 2 k.c.). W poprzednim stanie prawnym kodeks cywilny przewidywał wprost możliwość udzielenia gwarancji jedynie przy umowie sprzedaży, co oczywiście nie stanowiło przeszkody, aby w ramach swobody umów udzielać gwarancji również w przypadku innych umów, w szczególności umowy o dzieło czy umowy o roboty budowlane. Dopuszczalność takiego postępowania nie budziła wątpliwości i była powszechnie wykorzystywana w praktyce, jednak nie stanowiło to jeszcze dostatecznej podstawy, by o treści gwarancji udzielonej na dzieło czy roboty budowlane decydowały przepisy kodeksu cywilnego o gwarancji przy sprzedaży.

Stanowisko sądów

Możliwość taką dopuszczało orzecznictwo jedynie w tych wypadkach, gdy w samej gwarancji na dzieło czy roboty budowlane brakowało wymaganego skonkretyzowania zakresu i procedury gwarancyjnej (np. gdy poza ogólnym oświadczeniem o udzieleniu gwarancji nie określono przysługujących z tego tytułu uprawnień ani trybu ich dochodzenia). Wówczas za dopuszczalne w drodze analogii uznawano odwoływanie się do przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament