Małe jednostki mogą sporządzić sprawozdanie według nowych reguł
Wartości przychodów i aktywów pozwalające przygotować za 2015 r. uproszczony bilans i rachunek wyników są wyższe niż limity, które wyznaczają obowiązek ich badania przez audytora. Skorzystają na tym zwłaszcza niewielkie spółki akcyjne.
We wrześniu 2015 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wprowadzająca do krajowych przepisów wytyczne dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (dalej: dyrektywa). Nowelizacja wprowadziła m.in. definicję jednostek małych i ustaliła układ ich bilansu oraz rachunku zysków i strat. Z uzasadnienia do nowelizacji ustawy wynika, że wprowadzenie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej ma spowodować redukcję obciążeń administracyjnych dla małych jednostek, do których zaliczane są spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym rok obrotowy nie przekraczają co najmniej dwóch z trzech określonych w nowelizacji wielkości >patrz ramka.
Jednostka jest mała, gdy spełnia ustawowe warunki
Jednostki małe to podmioty podlegające przepisom uor oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta