Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małe jednostki mogą sporządzić sprawozdanie według nowych reguł

25 listopada 2015 | Ekspert księgowego | Andrzej Niewiarowski
Tabela. Wielkość firmy decyduje o stosowaniu uproszczeń
źródło: Rzeczpospolita
Tabela. Wielkość firmy decyduje o stosowaniu uproszczeń
źródło: Rzeczpospolita
Dane z umowy leasingowej:
źródło: Rzeczpospolita
Dane z umowy leasingowej:
źródło: Rzeczpospolita

Wartości przychodów i aktywów pozwalające przygotować za 2015 r. uproszczony bilans i rachunek wyników są wyższe niż limity, które wyznaczają obowiązek ich badania przez audytora. Skorzystają na tym zwłaszcza niewielkie spółki akcyjne.

We wrześniu 2015 r. weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) wprowadzająca do krajowych przepisów wytyczne dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek (dalej: dyrektywa). Nowelizacja wprowadziła m.in. definicję jednostek małych i ustaliła układ ich bilansu oraz rachunku zysków i strat. Z uzasadnienia do nowelizacji ustawy wynika, że wprowadzenie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej ma spowodować redukcję obciążeń administracyjnych dla małych jednostek, do których zaliczane są spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym rok obrotowy nie przekraczają co najmniej dwóch z trzech określonych w nowelizacji wielkości >patrz ramka.

Jednostka jest mała, gdy spełnia ustawowe warunki

Jednostki małe to podmioty podlegające przepisom uor oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe, oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament