Zmiany na podium komórkowym
Rynek komunikacji elektronicznej czeka pięć lat stagnacji – prognozuje Audytel. Play, który awansował na trzecie miejsce, ma inną wizję.
urszula zielińska
Rynek komunikacji elektronicznej, na który składa się biznes operatorów sieci telekomunikacyjnych i płatnej telewizji, będzie rósł w kolejnych latach, ale bardzo powoli – prognozuje firma doradcza Audytel, która zrewidowała wcześniejsze założenia.
– Jesteśmy ostrożnymi optymistami, choć w porównaniu z poprzednią edycją prognoz zakładamy mniejszy wzrost. Uważamy, że rynek komunikacji elektronicznej będzie powiększał się średnio co roku w latach 2016–2020 o 0,7 proc., do 47,78 mld zł. Wcześniej sądziliśmy, że będzie rósł nieco szybciej, bo o 1,3 proc. średnio rocznie – mówi Grzegorz Bernatek, główny analityk Audytela.
Według niego za wzrost odpowiadać będzie przede wszystkim usługa dostępu do internetu: zarówno mobilnego, jak i stacjonarnego. Audytel szacuje, że za sprawą mobilnego dostępu rynek usług komórkowych będzie zyskiwał na wartości 1–1,2 proc. co roku. Bernatek uważa, że nie należy spodziewać się wydarzeń nadzwyczajnej wagi, w tym np. wojny cenowej.
Pilne pytania
Firma doradcza obniżyła prognozy dla rynku komunikacji elektronicznej ze względu na brak odpowiedzi na kilka pytań i związane z nimi wątpliwości. – Pierwsze pytanie: czy powstające regionalne sieci szerokopasmowe będą sukcesem i pozwolą sieciom komórkowym na rozwój infrastruktury – mówi analityk....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta