Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stany Zjednoczone nie są już bezpieczną przystanią

25 listopada 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Generalny inspektor ochrony danych osobowych przypomina przedsiębiorcom, że od czasu październikowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE nie wolno już przekazywać do USA danych na dotychczasowych zasadach. Nie oznacza to oczywiście, że ich transferowanie w każdym przypadku będzie nielegalne.

6 października 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał bardzo ważny wyrok w sprawie Maximilian Schrems przeciwko Data Protection Commissioner (C-362-14), w którym stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej z 26 lipca 2000 r. w sprawie adekwatności ochrony przewidzianej przez zasady ochrony prywatności w ramach „bezpiecznej przystani" przez Stany Zjednoczone (decyzja KE nr 2000/520/WE).

Jeżeli chodzi o praktyczne konsekwencje tego wyroku, to najważniejsza jest taka, że przekazywanie danych osobowych, przetwarzanych przez administratorów danych, z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych nie może być dłużej dokonywane na podstawie przywołanej decyzji Komisji. Należy wyraźnie podkreślić, że w każdym przypadku operacje przekazywania nadal mające miejsce na podstawie decyzji w sprawie bezpiecznej przystani po wydaniu orzeczenia TSUE są niezgodne z prawem.

Ponieważ wyrok TSUE ma bardzo duże znaczenie, w odpowiedzi na niego, 16 października tzw. Grupa Robocza art. 29 ds. Ochrony Danych (najważniejsze forum współpracy organów ochrony danych osobowych państw członkowskich UE) wydała w jego sprawie oświadczenie.

Podkreśliła w nim m.in., że mimo niemożności korzystania już z tzw. bezpiecznej przystani w przypadku przekazywania danych osobowych do USA, skuteczne pozostają wszystkie pozostałe przesłanki legalizujące transfer danych osobowych. Oznacza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament