W jaki sposób wyceniać transakcje walutowe
Ujęte w księgach aktywa i pasywa wyrażone w walucie innej niż krajowa trzeba przeliczyć według średniego kursu NBP ogłoszonego na dzień bilansowy.
Piotr Derylak
Działalność przedsiębiorstw krajowych na rynkach zagranicznych oraz inwestorów zagranicznych na rynkach krajowych sprawia, że w ich rozliczeniach występują transakcje wyrażone w walutach obcych. Rozliczenie takich transakcji ma szczególne znaczenie i wpływ na księgi rachunkowe oraz na sprawozdanie finansowe wielu podmiotów gospodarczych. Wynikające z tych rozliczeń różnice kursowe łączą z sobą zagadnienia z ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz ustaw o CIT i o VAT. Skutki finansowe zmian w kursach walut obcych wpływają na sytuację finansową danego podmiotu gospodarczego, przy czym istotne są stosowane zasady rachunkowości oraz charakter danej operacji gospodarczej.
Uwaga! W Polsce obowiązuje swoboda obrotu dewizowego. To oznacza, że wszelkie operacje gospodarcze mogą być przeprowadzane w dowolnej walucie, niezależnie od tego, czy transakcja zawarta jest pomiędzy kontrahentem polskim i zagranicznym, czy pomiędzy dwoma podmiotami krajowymi.
W artykule opisano sposoby ewidencjonowania różnic kursowych według prawa bilansowego, w odniesieniu do wybranych składników aktywów oraz pasywów.
W ewidencji
Ustawa o rachunkowości stanowi, że księgi rachunkowe prowadzi się w walucie polskiej (art. 9 uor), co narzuca obowiązek przeliczenia wszelkich transakcji gospodarczych wyrażonych w obcych walutach na polskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta