Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób wyceniać transakcje walutowe

25 listopada 2015 | Ekspert księgowego
Piotr 
Derylak
źródło: materiały prasowe
Piotr 
Derylak
Rodzaj transakcji a faktycznie zastosowany kurs
źródło: Rzeczpospolita
Rodzaj transakcji a faktycznie zastosowany kurs

Ujęte w księgach aktywa i pasywa wyrażone w walucie innej niż krajowa trzeba przeliczyć według średniego kursu NBP ogłoszonego na dzień bilansowy.

Piotr Derylak

Działalność przedsiębiorstw krajowych na rynkach zagranicznych oraz inwestorów zagranicznych na rynkach krajowych sprawia, że w ich rozliczeniach występują transakcje wyrażone w walutach obcych. Rozliczenie takich transakcji ma szczególne znaczenie i wpływ na księgi rachunkowe oraz na sprawozdanie finansowe wielu podmiotów gospodarczych. Wynikające z tych rozliczeń różnice kursowe łączą z sobą zagadnienia z ustawy o rachunkowości (dalej: uor) oraz ustaw o CIT i o VAT. Skutki finansowe zmian w kursach walut obcych wpływają na sytuację finansową danego podmiotu gospodarczego, przy czym istotne są stosowane zasady rachunkowości oraz charakter danej operacji gospodarczej.

Uwaga! W Polsce obowiązuje swoboda obrotu dewizowego. To oznacza, że wszelkie operacje gospodarcze mogą być przeprowadzane w dowolnej walucie, niezależnie od tego, czy transakcja zawarta jest pomiędzy kontrahentem polskim i zagranicznym, czy pomiędzy dwoma podmiotami krajowymi.

W artykule opisano sposoby ewidencjonowania różnic kursowych według prawa bilansowego, w odniesieniu do wybranych składników aktywów oraz pasywów.

W ewidencji

Ustawa o rachunkowości stanowi, że księgi rachunkowe prowadzi się w walucie polskiej (art. 9 uor), co narzuca obowiązek przeliczenia wszelkich transakcji gospodarczych wyrażonych w obcych walutach na polskie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament