Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki podwójnie nadzorowane

25 listopada 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Wojciech Kwaśniak | Nie możemy prowadzić za rękę profesjonalnych bankierów, 
samodzielnie kierujących bankami – mówi wiceprzewodniczący KNF

Rz: Niedawno KNF wyznaczył bufory kapitałowe bankom, które mają duże portfele kredytów walutowych. Dlaczego najwyższe dostały akurat dwa z nich – mBank i Millennium, które stosują zaawansowane metody zarządzania ryzykiem?

Te dwa banki są częścią międzynarodowych grup, a my przy nakładaniu buforów zastosowaliśmy metodologię EBA i wspólne z EBC podejście. Istotą modeli jest to, że mają lepiej mierzyć ryzyko, ale ich słabością jest z kolei to, że w niestandardowych warunkach rynkowych mogą go nie doszacować. W związku z tym konieczna była korekta w celu pokrycia tej część ryzyka, która w naszej i EBC ocenie nie była odpowiednio zabezpieczona.

Dlaczego KNF nie opublikował otwartego komunikatu o nowych wymogach kapitałowych, lecz wysłane zostały jedynie listy do banków razem z domiarami? To było zaskoczenie dla rynku...

W przypadku banków giełdowych zasadą jest, że one w raportach bieżących informują rynek. Dodatkowo banki powinny monitorować przepisy unijne, które obowiązują wprost, są publikowane i należy je znać. Nie możemy prowadzić za rękę profesjonalnych bankierów, samodzielnie kierujących bankami. To są podstawowe wymogi regulacyjne wynikające ze standardów europejskich. I tak często podpowiadamy, wyjaśniamy czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10304

Wydanie: 10304

Spis treści
Zamów abonament