Pieniądze dla zagranicznych kancelarii bez CIT w Polsce
Nie można wiązać ograniczonego obowiązku podatkowego nierezydenta z uzyskaniem przychodu od kontrahenta, który jest spółką polską, na podstawie umowy o wykonanie usług zrealizowanych poza terytorium RP.
Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży materiałów eksploatacyjnych i urządzeń do realizacji usług fotograficznych także poza granicami kraju (głównie dla klientów z Czech, Węgier lub Słowacji). W celu egzekwowania nieuregulowanych należności od klientów zagranicznych korzysta z usług zagranicznych kancelarii prawnych, posiadających siedziby w tych samych krajach co dłużnicy. Usługi nabywane są od osób prawnych, osób fizycznych, jak również spółek, w których dochód opodatkowany jest na poziomie wspólników. Usługi świadczone przez zagraniczne kancelarie prawne polegają w szczególności na doradztwie prawnym, sporządzaniu wezwań do zapłaty, negocjowaniu warunków spłaty długów, sporządzaniu i wnoszeniu pozwów do zagranicznych sądów, a także reprezentacji. Usługi prawne świadczone przez kancelarie zagraniczne są w całości wykonywane i wykorzystywane przez spółkę poza granicami Polski. Za wykonaną usługę spółka wypłaca kancelariom ustalone umownie wynagrodzenie. Podatniczka zapytała, czy zagraniczne kancelarie podlegają na terenie Polski ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta