Arbitralność decyzji jest niedopuszczalna
Decyzja o udzieleniu ulgi w spłacie zadłużenia ma charakter uznaniowy, ale nie dowolny. Urzędnicy nie mogą pomijać dowodów, z których jednoznacznie wynika, że były przedsiębiorca, który musiał zawiesić firmę, nie może podjąć się pracy i prawdopodobnie już nigdy jej nie podejmie.
Spór w sprawie dotyczył decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z odmawiającej umorzenia należności z tytułu składek. Chodziło o wniosek kobiety, która wcześniej prowadziła własną firmę. Dłużniczka poprosiła o umorzenie należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne wraz z odsetkami w ramach pomocy de minimis, które miała obowiązek uiszczać właśnie w związku z prowadzoną działalnością. Powołała się na trudną sytuację zdrowotną i finansową. Tłumaczyła, że uregulowanie zaległości pozbawi ją oraz jej rodzinę możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Poinformowała również, że z powodu złego stanu zdrowia zawiesiła prowadzenie działalności i nie osiąga już żadnych dochodów, a trzy uczące się córki wychowuje samotnie, korzystając z pomocy społecznej.
Twardy ubezpieczyciel
ZUS nie dał się przekonać. W jego ocenie w przypadku dłużniczki nie dopatrzył się żadnej z przesłanek do udzielenia ulgi w spłacie zaległości. Ustalił, że kobieta uzyskuje dochód z tytułu renty rodzinnej po mężu, pobiera zasiłek rodzinny, a córka, która pozostaje z nią we wspólnym gospodarstwie domowym otrzymuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta