Producent napoju kakaowego bez preferencyjnej stawki VAT
Polski ustawodawca posługuje się własną definicją środków spożywczych dla możliwości stosowania obniżonych stawek. Nie przekracza w ten sposób zakresu danej kategorii i nie narusza prawa unijnego.
Spółka jest polskim producentem produktów instant. Do jej asortymentu należą m.in.: herbatki owocowe, napoje instant, desery i koncentraty spożywcze. Wśród nich znajdują się m.in. rozpuszczalny napój kakaowy oraz rozpuszczalny napój kakaowy z dodatkiem witamin i składników mineralnych. Oba klasyfikuje do grupowania 10.82.22.0 „czekolada i przetwory spożywcze zawierające kakao, pakowane do sprzedaży detalicznej, z wyłączeniem słodzonego proszku kakaowego". Z ostrożności, do ich sprzedaży stosowała dotychczas podstawową 23-proc. stawkę VAT.
Spółka nabrała jednak wątpliwości, czy ze względu na podobieństwo do kakao nie powinny być one opodatkowane obniżoną stawką.
Fiskus odpowiedział, że stawka, którą spółka stosowała do tej pory, jest prawidłowa. Nie ma bowiem podstaw do korzystania w tym przypadku z obniżonej stawki podatku bezpośrednio na podstawie art. 98 ust. 2 w związku z załącznikiem III poz. 1 Dyrekty- wy 112.
Ostatecznie stanowisko fiskusa potwierdził WSA w Poznaniu. Sąd zauważył, że art. 98 dyrektywy 112 przewiduje możliwość stosowania przez państwo członkowskie nie jednej, ale dwóch stawek obniżonych. Nie ogranicza też różnicowania tych stawek w ramach jednej kategorii. W konsekwencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta