Podział majątku rozwiązanej spółki bez PIT
Wspólnik likwidowanej spółki osobowej nie musi płacić podatku w związku z otrzymanymi z tego tytułu pieniędzmi i wierzytelnościami. Jednak przychód może powstać w momencie zbycia pozyskanych w ten sposób składników majątku.
Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej, która powstała z przekształcenia spółki z o.o. Planowana jest likwidacja spółki osobowej. W jaki sposób podatnik powinien opodatkować otrzymanie pieniędzy i wierzytelności z tytułu rozwiązania (likwidacji) spółki osobowej? Czy przychód podatkowy powstanie u niego w momencie likwidacji spółki? – pyta czytelnik.
Stanem faktycznym zbliżonym do opisanego w pytaniu zajmowała się m. in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 31 marca 2016 r. (IPPB1/ 4511-312/16-2/EC).
Z pytaniem do organu zwrócił się podatnik PIT mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W przyszłości zostanie wspólnikiem osobowej spółki prawa handlowego, tj. spółki jawnej lub komandytowej (dalej: spółka), powstałej z przekształcenia spółki z o.o. Spółka będzie kontynuatorem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę z o.o.
Wnioskodawca wskazał, że w toku działalności spółki mogą wystąpić sytuacje, które będą powodować jej rozwiązanie. Zostanie wtedy przeprowadzona likwidacja spółki, a jej majątek –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta