Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób rozliczyć podatek od nieruchomości

15 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Dominika Żarczyńska
Dominika Żarczyńska, asystent księgowego 
ds. rachunkowości, 
PKF Consult
źródło: materiały prasowe
Dominika Żarczyńska, asystent księgowego 
ds. rachunkowości, 
PKF Consult

Budowa lub zakup nowego obiektu budowlanego dla firmy oznacza, że dopiero od 1 stycznia następnego roku po zakończeniu budowy lub nabyciu trzeba się będzie rozliczać z daniny z urzędem gminy.

Zasady dotyczące podatku od nieruchomości reguluje ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 716, dalej: u.p.o.l.). Określa ona także maksymalne stawki podatku, których wymiar w każdej gminie ustala ostatecznie rada gminy. Organem wydającym decyzje podatkowe w zakresie podatku od nieruchomości jest prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Gdy mamy do czynienia z nowo wybudowanymi obiektami, przedmiotem opodatkowania mogą być budynki oraz budowle >patrz ramka.

Ustawowe wakacje

Dla obu grup podatników – osób fizycznych i przedsiębiorców - u.p.o.l. przewiduje szczególną korzyść w przypadku budowy lub zakupu nowego obiektu budowlanego. Artykuł 6 ust. 2 u.p.o.l. przewiduje specyficzny moment powstania obowiązku podatkowego dla sytuacji, w których obowiązek ten jest uzależniony od istnienia budynku lub budowli. W takiej sytuacji moment powstania obowiązku podatkowego przypada na 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa budynku lub budowli została zakończona albo – w przypadkach, w których budowa nie została jeszcze zakończona – w roku, w którym rozpoczęto użytkowanie obiektu budowlanego przed jego ostatecznym wykończeniem.

Jak ustalić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10471

Wydanie: 10471

Spis treści
Zamów abonament