Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hojna płaca minimalna

15 czerwca 2016 | Pierwsza strona

Rząd ustalił przyszłoroczną płacę minimalną na dwa tysiące złotych. To więcej, niż oczekiwano. Nawet związkowcy domagali się 1970 zł.

Tak wysoka podwyżka uderzy szczególnie w małe firmy ze wschodu kraju. Przełoży się też na minimalne wynagrodzenie godzinowe osób zatrudnionych na podstawie umowy-zlecenia czy świadczących usługi w ramach działalności gospodarczej. Spowoduje podniesienie minimalnego wynagrodzenia godzinowego za pracę na kontrakcie do 12,97 zł.

Konfederacja Lewiatan uważa, ze decyzja będzie miała istotny wpływ na firmy prowadzące działalność hotelarską, gastronomiczną, handlową czy utrzymania czystości. Spowoduje też podwyższenie pozostałych wynagrodzeń w firmach, ponieważ trzeba zachować właściwe relacje między wynagrodzeniami a kwalifikacjami i wydajnością pracy poszczególnych pracowników. To wywoła presję na wydajność pracy i redukcję zatrudnienia.

Rząd przyjął też ostateczną wersję podatku handlowego. W zależności od obrotu firmy wyniesie on od 0,0 do 1,4 proc. obrotu. Ale wbrew ostatnim zapowiedziom nie wejdzie w życie od 1 sierpnia. —dep

Wydanie: 10471

Wydanie: 10471

Spis treści
Zamów abonament