Fiskus musi zbadać czy firma ma prawo do zwolnienia
Konsekwencje podziału przez wydzielenie dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej zostały uregulowane w art. 10 ustawy o CIT.
W marcu 2015 r. spółka z o.o. w organizacji wystąpiła o interpretację ustawy o CIT. Jej wątpliwości miały związek z planowanym rozdzieleniem dwóch różnych rodzajów prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej. W tym celu przeprowadzony zostanie podział spółki w trybie przewidzianym w art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych. Nastąpi on przez wydzielenie części majątku spółki dzielonej na rzecz wnioskodawczyni. W ramach podziału wspólnicy spółki dzielonej nie otrzymają dopłat w gotówce.
Firma zapytała czy realizacja podziału spółki dzielonej przez wydzielenie części majątku do niej, będącej jednocześnie udziałowcem w spółce dzielonej, może prowadzić do powstania dochodu (przychodu) na podstawie art. 10 ustawy o CIT, który byłby dochodem z udziału w zyskach osób prawnych. Chciała się też upewnić, czy taki dochód będzie podlegał zwolnieniu z opodatkowania.
Fiskus odpowiedział, że realizacja podziału spółki dzielonej poprzez wydzielenie części majątku do wnioskodawczyni, będącej jednocześnie udziałowcem spółki dzielonej, nie spowoduje dla niej powstania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta