Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poprawki w sprawozdaniu są możliwe do momentu jego zatwierdzenia

15 czerwca 2016 | Ekspert księgowego | Patryk Steidten
źródło: Rzeczpospolita

Jeżeli roczny raport spółki za 2015 r. nie został jeszcze zaakceptowany przez właściwy organ, to wykryte podczas jego sporządzania istotne nieprawidłowości za poprzednie lata należy w nim uwzględnić.

Nasza firma sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Rok obrotowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2015 rok wykryliśmy istotny błąd. Co zrobić w takiej sytuacji? – pyta czytelniczka.

Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych zdarzają się błędy wynikające z niewłaściwego zastosowania polityki rachunkowości, pomyłek arytmetycznych, zwykłych niedopatrzeń, czy też mylnej interpretacji zdarzeń gospodarczych, bądź defraudacji. Ujęcie związanych z tym operacji gospodarczych w księgach rachunkowych i prezentacja w sprawozdaniach finansowych zależy między innymi od istotności tych zdarzeń oraz od momentu uzyskania informacji o nich.

Trzy warianty

Obowiązujące przepisy prawa wskazują na trzy możliwe sytuacje, które mogą wystąpić po sporządzeniu sprawozdania finansowego.

1.

W pierwszej kolejności można wyróżnić istotne zdarzenia ujawnione przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego. Jednostka jest w takim przypadku zobowiązania wprowadzić korektę w sprawozdaniu jeszcze niezatwierdzonym, a także powiadomić o błędzie biegłego rewidenta, który to sprawozdanie bada lub badał.

2.

Po drugie, można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10471

Wydanie: 10471

Spis treści
Zamów abonament