Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfrowa rewolucja w obrocie

23 września 2016 | Prawo w biznesie | Monika Leszko

KONTRAKTY | Dokumentem może być teraz wiadomość e-mail, sms, mms, a także nagranie audio czy wideo, pod warunkiem, że można je zapisać i odtworzyć. To rezultat dostosowania przepisów do cyfrowej rzeczywistości i uregulowania czynności prawnych zawartych w mniej sformalizowany sposób.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, która weszła w życie 8 września 2016 r. przyniosła przełomowe zmiany dla obrotu gospodarczego oraz przedsiębiorców. Ustawodawca wreszcie zdecydował się na dostosowanie przepisów do cyfrowej rzeczywistości i uregulowanie czynności prawnych zawartych w mniej sformalizowany sposób, jak chociażby w formie wiadomości sms czy korespondencji e-mail. Unowocześnienie i cyfryzacja postępowania cywilnego to równie istotna odsłona tej nowelizacji.

Od kilkunastu lat zmiany wprowadzane w kodeksie cywilnym zmierzają do odformalizowania obrotu gospodarczego. Ostatnia nowelizacja jest jednak prawdziwym krokiem milowym.

Zapisać i odtworzyć

Do tej pory, aby zachować należytą staranność przy zawieraniu umowy strony musiały dopilnować, aby dokument umowy w formie papierowej został własnoręcznie podpisany przez drugą stronę, nawet jeśli wszystkie istotne postanowienia strony ustaliły wcześniej w korespondencji e-mail albo w wiadomościach sms. Tylko pismo z własnoręcznym podpisem stanowiło „dokument umowy" i dowód zawarcia umowy o określonej treści. Dokumentem umowy nie była niepodpisana umowa załączona do korespondencji e-mail, nawet jeśli jej treść została uzgodniona i zaakceptowana przez obie strony. Co oczywiste, rodziło problemy, kiedy umowa była negocjowana „na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament