Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można zaskarżyć

23 września 2016 | Prawo w biznesie | Diana Ilków

NIERUCHOMOŚCI | Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest uchwałą obowiązkowo podejmowaną przez radę gminy w celu określenia polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego, co ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców.

Studium nie należy do kategorii aktów prawa miejscowego i z tego względu nie może bezpośrednio stanowić podstawy wydania decyzji administracyjnej, np. decyzji o warunkach zabudowy. Wiąże jednak organy gminy w ramach dalszej procedury planistycznej. Ustalenia zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (stanowiącym co do zasady zwieńczenie procedury planistycznej) muszą być więc zgodne z ustaleniami zawartymi w studium, a ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprost stanowi, że plan miejscowy jest uchwalany przez radę gminy po stwierdzeniu, że nie narusza on ustaleń studium. Dlatego też, pomimo niewiążącego względem podmiotów zewnętrznych charakteru studium, pośrednio kształtuje ich sytuację prawną.

Jak się bronić

Z tego względu pojawia się pytanie, czy członek wspólnoty samorządowej np. miejscowy przedsiębiorca ma możliwość zakwestionowania ustaleń planistycznych zawartych w studium, czy właściciel nieruchomości, co do której studium przewiduje niekorzystne ograniczenia w zabudowie, może efektywnie je zaskarżyć? Czy też może doprowadzić do zmiany ustaleń dopiero w trakcie kolejnych etapów procedury planistycznej?

Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, regulująca procedurę planistyczną,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament