Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyjechał na dłużej, fiskus nie może go ścigać

23 września 2016 | Prawo | Monika Pogroszewska

Osoba, która zarobiła na zakup nieruchomości, pracując na czarno we Włoszech, uniknie w 75 proc. podatku od nieujawnionych przychodów.

WSA w Gdańsku rozstrzygnął w najnowszym wyroku (I SA/Gd 80/16) kwestię istotną dla wielu osób, które inwestują w Polsce pieniądze zarobione za granicą. Często są to nielegalne dochody.

Sprawa dotyczyła podatnika, którym urząd skarbowy zainteresował się ze względu na duże inwestycje. W 2007 r. mężczyzna kupił w Polsce dom i samochód marki BMW za łącznie 1,35 mln zł. Nie wiadomo jednak, skąd miał na to pieniądze, gdyż ani w 2007 r., ani w poprzednich latach nie składał w ogóle zeznań podatkowych. Urząd skarbowy ustalił, że zakup został sfinansowany z nieujawnionych źródeł przychodów. W konsekwencji nakazał mu zapłatę ponad 1 mln zł podatku według karnej stawki 75 proc. na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT.

Fitness jako dowód

Mężczyzna tłumaczył, że w latach 2000–2008 był rezydentem Republiki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament