Umorzenie udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia
Udziały w spółce z o.o. mogą zostać umorzone, jeżeli umowa spółki tak stanowi. Powinna ona określać tryb i warunki umorzenia.
Są trzy tryby umorzenia udziałów:
- dobrowolne,
- przymusowe oraz
- automatyczne.
Umowa spółki powinna wskazywać, który tryb umorzenia jest dopuszczalny w spółce. W szczególności umowa spółki może pozwalać tylko na umorzenie dobrowolne, w ramach którego udziały są umarzane za zgodą wspólnika.
Umowa spółki może stanowić także, że udziały podlegają umorzeniu przymusowemu, w ramach którego udziały są umarzane na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników bez zgody wspólnika, w razie wystąpienia określonych w umowie spółki przesłanek takiego umorzenia.
Najczęściej umorzenie przymusowe traktowane jest jako „sankcja" dla wspólnika, który dopuścił się określonych naruszeń, np. naruszył określony w umowie spółki zakaz konkurencji. Natomiast umorzenie automatyczne stanowi rodzaj umorzenia zbliżony w swoim charakterze do umorzenia przymusowego, z tą różnicą, że do umorzenia udziałów nie jest wymagane podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników, lecz umorzenie następuje automatycznie, w razie zajścia określonego zdarzenia określonego w umowie spółki (trigger uruchamiający umorzenie).
Jakie wynagrodzenie
Zgodnie z przepisami k.s.h....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta