Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umorzenie udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia

23 września 2016 | Prawo w biznesie | Paweł Mardas

Udziały w spółce z o.o. mogą zostać umorzone, jeżeli umowa spółki tak stanowi. Powinna ona określać tryb i warunki umorzenia.

Są trzy tryby umorzenia udziałów:

- dobrowolne,

- przymusowe oraz

- automatyczne.

Umowa spółki powinna wskazywać, który tryb umorzenia jest dopuszczalny w spółce. W szczególności umowa spółki może pozwalać tylko na umorzenie dobrowolne, w ramach którego udziały są umarzane za zgodą wspólnika.

Umowa spółki może stanowić także, że udziały podlegają umorzeniu przymusowemu, w ramach którego udziały są umarzane na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników bez zgody wspólnika, w razie wystąpienia określonych w umowie spółki przesłanek takiego umorzenia.

Najczęściej umorzenie przymusowe traktowane jest jako „sankcja" dla wspólnika, który dopuścił się określonych naruszeń, np. naruszył określony w umowie spółki zakaz konkurencji. Natomiast umorzenie automatyczne stanowi rodzaj umorzenia zbliżony w swoim charakterze do umorzenia przymusowego, z tą różnicą, że do umorzenia udziałów nie jest wymagane podjęcie uchwały przez zgromadzenie wspólników, lecz umorzenie następuje automatycznie, w razie zajścia określonego zdarzenia określonego w umowie spółki (trigger uruchamiający umorzenie).

Jakie wynagrodzenie

Zgodnie z przepisami k.s.h....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament