Jak Dionizos pokonał Aleksandra Wielkiego
W 324 r. p.n.e. Aleksander III Macedoński z dynastii Argeadów był władcą imperium rozciągającego się od Tracji, Epiru i Grecji na zachodzie po Baktrię, Arachozję i Gedrozję na wschodzie, czyli tereny współczesnego pogranicza Indii i Pakistanu.
Na północy jego państwo sięgało od ujścia Dunaju do Morza Czarnego aż po pierwszą kataraktę Nilu, od Armenii po Babilonię, od Pamiru po wybrzeże Morza Arabskiego i zatokę Kaććh. Jednak niestrudzony Aleksander, zwycięzca spod Issos i Gaugameli, pogromca perskiego króla Dariusza III z dynastii Achemenidów, noszący tytuł króla Macedonii, Persji i Egiptu, hegemona Związku Korynckiego i króla Azji, nie potrafił spocząć na laurach. Zaczął śnić o tajemniczej Arabii i fascynującej Afryce.
Wiosną do Babilonu przybyli dwaj kapitanowie statków, które Aleksander wysłał z misją badawczo-szpiegowską wzdłuż wybrzeży Arabii. Pierwszy z nich, Androstenes, dopłynął do wyspy Tylos, która dzisiaj nosi nazwę Bahrajn. Olśniony pięknem tego miejsca opowiadał królowi o malowniczych gajach pomarańczowych i bajecznych lasach namorzynowych okalających przepiękne wybrzeże. Drugi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta