Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indeksy nadal do wzięcia

23 września 2016 | Życie Szczecina i Pomorza Zachodniego | Tomasz Maciejewski
Tradycyjnie rekordową popularnością cieszą się studia dla przyszłych stomatologów. W tym roku na ten kierunek (sto miejsc) chciało się dostać 1600 osób .
źródło: POMORSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY
Tradycyjnie rekordową popularnością cieszą się studia dla przyszłych stomatologów. W tym roku na ten kierunek (sto miejsc) chciało się dostać 1600 osób .
źródło: POMORSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY

Dużo chętnych było na kierunki lekarskie na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. To wyjątkowa sytuacja. Uczelnie czekają na studentów do października, mierząc się z niżem demograficznym.

Wyścig po indeksy na medycynę odbywa się co roku. Inne uczelnie o takich emocjach mogą pomarzyć. Kształcenie akademickie rozpoczynają „niżowe" roczniki lat 90., więc w salach wykładowych pustawo. W roku akademickim 2015/16 liczba studentów w Polsce spadła do 1,4 mln zł (dane GUS). Kilkanaście lat temu były 2 mln żaków. To zrozumiałe, kiedy liczba maturzystów zmniejsza się z ponad 400 do 300 tys. rocznie. Na Pomorzu Zachodnim było 10,7 tys. absolwentów liceów i techników, dekadę wcześniej – 13 tys.. Im mniej kandydatów, tym większe problemy uczelni. Nawet tych renomowanych z Warszawy i Krakowa. Akademicki Szczecin boleśnie odczuwa kryzys demografii. Nabór jest kilkakrotnie przedłużany. - Takie nastały czasy, że Gaudeamus igitur nie kończy rekrutacji – komentuje z humorem znany profesor Uniwersytetu Szczecińskiego.

Gaudeamus... na smutno

Pieśń wykonywana m.in. podczas inauguracji roku akademickiego – wbrew tytułowi - nie może być śpiewana radośnie, gdy np. na polonistykę zgłasza się kilkanaście osób! (Przed laty 200-300).

- Rekrutacja trwa. Na razie nie mam do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament