Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dziedziczyć udziały

23 września 2016 | Prawo w biznesie | Magdalena Kawecka

MAJĄTEK | Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jako zespół praw i obowiązków o charakterze majątkowym, zgodnie z art. 922 § 1 kodeksu cywilnego, przechodzą z chwilą śmierci wspólnika na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów regulujących spadkobranie.

Udziały w sp. z o.o. podlegają dziedziczeniu albo na podstawie testamentu, albo w drodze dziedziczenia ustawowego. Jeżeli udziały podlegają dziedziczeniu w trybie ustawowym, to przypadają wspólnie osobom wskazanym przez ustawę, wraz z pozostałym majątkiem zmarłego. Do czasu rozstrzygnięcia kwestii podziału udziałów między spadkobierców stają się oni ich współwłaścicielami i powinni działać przez wspólnego przedstawiciela, zgodnie z art. 184 k.s.h.. W przypadku braku przedstawiciela oświadczenia spółki mogą być dokonywane wobec któregokolwiek z nich. Dopiero przeprowadzenie postępowania działowego lub zawarcie i wykonanie umowy spadkobierców o podział masy spadkowej wskaże, któremu spadkobiercy i w jakiej wysokości przypadły udziały spółki.

Trzeba zawiadomić spółkę

Spadkobierca udziałów w spółce jest zobowiązany, zgodnie z art. 187 § 1 k.s.h., do zawiadomienia jej o przejściu na niego udziału, jego części lub ułamkowej części. Przedstawia też spółce, dowód przejścia w postaci sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku albo zarejestrowanego aktu poświadczenia dziedziczenia. Dopóki spadkobierca nie dokona takiego zawiadomienia, to przejście udziału na spadkobiercę, mimo tego, że następuje z mocy prawa, nie będzie wobec spółki skuteczne.

Jak podkreślił Sąd Najwyższy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament