Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Branża farmaceutyczna zapłaci za błędy

23 września 2016 | Prawo | Karolina Kowalska

Będą wyższe kary za błędy finansowe, ale budżet państwa dołoży nawet 10 proc. do refundacji leków produkowanych w Polsce.

karolina kowalska

Dotkliwe kary finansowe czekają na firmy farmaceutyczne za błędy w obliczaniu tzw. paybacku – nadwyżki uzyskanej dzięki sprzedaniu większej liczby opakowań refundowanego leku niż ustalona w negocjacjach z Ministerstwem Zdrowia.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej, którą resort ma skierować do konsultacji społecznych jeszcze w tym tygodniu, zakłada, że w razie błędu producent zapłaci całą wysokość risk sharingu (podziału ryzyka), czyli nawet do kilkudziesięciu milionów złotych.

Większa dyscyplina

Ministerstwo postanowiło w ten sposób zdyscyplinować branżę, która zdaniem urzędników dotychczas dość swobodnie traktowała wzór na obliczanie paybacku. Żeby nie było żadnych wątpliwości co do sposobu obliczania, resort uprościł też sam wzór. Teraz ma...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10556

Wydanie: 10556

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament